متهمين بالفطره

متهمين بالفطره

رضاباقري شرف

اشاره:

مي‌بينم که بد عادت شديد و دل‌تان مي‌خواهد در ابتداي هر «پسرانه» يک مقدمه، که ما براي‌تان نوشته‌ايم بخوانيد...

نه خيرم. اين‌بار از اين خبرها نيست و فقط لازم مي‌دانيم اعلام کنيم موضوع اين شماره «پسرانه» عواملي‌ست که فصل امتحانات، بيش از هر وقت ديگري قلقلک‌تان مي‌دهند و نمي‌گذارند درس بخوانيد. عواملي که بيشتر با« پسرها» سر و کار دارند تا « دخترها». نه اينکه براي دخترها اين عوامل نباشند... اما براي پسرها حاد­تر هستند.

* متهم رديف اول: فوتبال

در اين‌که دقيقاً از چه زماني فوتبال تبديل به جزء لاينفک زندگي پسرها شد، اطلاع دقيقي در دست نيست. اما حتماً اين اتفاق بعد از ابداع اين بازي رخ داده (خداوکيلي اين جمله آخري يک مقداري بيش از حد بي‌مزه بود؛ خودمان هم مي‌دانيم!)

به هر حال هنوز فکر خاصي براي مبارزه با اين عنصر گمراه‌کننده (!) نشده و اين رشته ورزشي کماکان در ايام امتحانات قرباني مي‌گيرد!

پيشنهاد ما اين است که در اين ايام (ايام امتحانات) بازي‌هاي ليگ برتر ايران و انگلستان و آلمان و بوليوي و گينة بي‌سائو و... را دنبال نکنيد و بچسبيد به درس و مشق‌تان و مطمئن باشيد اگر شما دو سه هفته اين بازي‌ها را دنبال نکنيد، هيچ بازيکني انگيزه‌اش را از دست نمي‌دهد و يا هيچ ليگي به دليل مشغله‌هاي درسي شما، تا پايان امتحانات معلق نمي‌شود.

البته اگر جنبه­اش را داريد مي­توان پيشنهاد داد که ورزش را در اين ايام فراموش نکنيد. آن هم در حد و اندازه­اش. نه اينکه روزانه در دو بازي 90 دقيقه­اي فوتبال و در دو نوبت صبح و بعد از ظهر شرکت کنيد!

* متهم رديف دوم: Game

اصولاً Game بازها، آنقدر در چَم و خَم اين عرصه استخوان‌ ترکانده‌اند که کم‌کم بعد از طي سير و سلوکي خاص در اين عرصه، تبديل مي‌شوند به [Gameخور!]

اين عزيزان در ايام امتحانات کار را به جايي مي‌رسانند که بايد به آنها گفت [Gameخوره!]

نگاه نکنيد که ما Game را در جايگاه دوم متّهمين قرار داده‌ايم. پايش که بيفتد فوتبال را هم مي‌گذارد جيبش. (توجه داشته باشيد که فوتبال 90 دقيقه است، اما Game را مي‌شود تا قيام قيامت ادامه داد؛ مگر اين‌که سيستم رايانه­تان منفجر شود!)

نمي­خواهيم شعار ‌بدهيم که کلاً Game را تعطيل کنيد... کاملاً جدّي مي‌گوييم! دو سه هفته‌اي بي‌خيال Game شويد. در عوض تابستان که رسيد خودتان را ببنديد به اين جنگولک‌بازي‌ها! (که در مضرّات آن هم سر فرصت بايد قلم‌فرسايي کنيم و يک روضه درست و درمان بخوانيم!)

* متهم رديف سوم: رفيق‌بازي

ما هم معترفيم که رفيق‌بازي، يک جاهايي خيلي جواب مي‌دهد! (که البته خلاف مَلافي هم توي کار نباشد)

حالا اگر ما هزار بار هم بگوييم رفاقت هم حدّي دارد، به خورد کسي نمي‌رود. لااقل رفيق‌باز هستيد، اين چند هفته امتحانات را به همراه رفقا برنامه‌درسي بچينيد.

پيک‌نيک رفتن و گشت و گذار را هم فعلاً مختومه کنيد و دسته جمعي و رفاقتي تشريف ببريد کتابخانه محل!

پيشنهاد مي‌کنيم اکيداً از نشستن نزديک يکديگر در سالن مطالعه کتابخانه به شدت پرهيز کنيد!

* متهم رديف چهارم: تلفن همراه

چپ چپ نگاه نکنيد!

همين تلفن همراه شما وسط درس خواندن‌تان يک عدد پيامک برايتان به ارمغان مي‌آورد... پيامک‌ هم پيامک مي‌آورد و يک وقت به خودتان مي‌آييد که هم قبض تلفن همراه‌تان نجومي شده و هم کارنامه‌ امتحاني‌تان!

لااقل در ساعات مطالعه، تلفن همراه‌تان را خاموش کنيد و براي از بين رفتن هر گونه احتمال وسوسه شدن، باتري تلفن همراه‌تان را هم در بياوريد و بدهيد دست مادرتان! مادرها خوب بلدند همه چيز را در دو وجب آشپزخانه جاسازي کنند! طوري که اگر يک شبانه روز هم بگرديد، نتوانيد پيدايش کنيد!

متهمين اين پرونده بيش از اين تعداد هستند که ما مچ برگزيده‌هاي‌شان را باز کرديم!

باقي‌اش با خودتان